Krótki kurs historii transportu

Od kiedy należy rozpocząć historię transportu? Od momentu gdy ludzkość nauczyła się chodzić, czy może od czasu opracowania technik jazdy wierzchem na koniach? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, dość jednak stwierdzić, że ludzkość od zarania dziejów fascynowała się transportem i nowymi możliwościami podróżowania.

Już  od starożytności marzono o budowie pojazdów, które poruszałby się samodzielnie, znane są prace starożytnych i średniowiecznych autorów, którzy tworzyli koncepcje takich maszyn, tworzono projekty maszyn latających (zajmował się tym między innymi Leonardo Da Vinci). Także dziś ludzkość marzy o nowych formach transportu, myślimy o możliwości odbywania szybkich podróży kosmicznych, czy tworzymy wizję teleportacji. Obecnie są to raczej fantastyczno – naukowe pomysły, ale przecież kiedyś możliwość latania czy podmorskiej podróży również była tylko mrzonką…

Historia transportu sięga w zasadzie 4000 lat przed naszą erą, kiedy to ludzie wynaleźli koło. Dzięki temu możliwe stało się transportowanie ludzi i przedmiotów przy użyciu wozów, bryczek itp. Przez długie tysiąclecia był to jedyny znany człowiekowi środek transportu. Wozy na kołach, do których zaprzęgano zwierzęta pociągowe: konie, woły czy osły. Alternatywą dla takiego sposobu podróżowania była jazda bezpośrednio na tych zwierzętach.

Przełomem okazał się rok 1769 r. kiedy to zbudowano pierwszy pojazd, który poruszał się samodzielnie, był to artyleryjski ciągnik parowy. Pierwsza maszyna parowa, a dokładnie „lokomotywa drogowa” powstała w Anglii w 1801 r. Jej konstruktor Richard Trevithick w 1804 r. zabrał w 150 km podróż 12 pasażerów, był to pierwsza udana podróż z wykorzystaniem maszyny parowej, która później znalazła zastosowanie na kolei.

XIX wiek przyniósł ze sobą liczne wynalazki pojazdów osobowych, w 1860 r. Lenoir opatentował gazowy silnik spalinowy, a w 1870 r. Siegfried Marcus zastosował w swoim pojeździe silnik napędzany benzyną. Pierwsze silniki spalinowe miały prostą konstrukcję, dzisiejsze są w stosunku do nich znacznie bardziej zaawansowane, wystarczy przyjrzeć się tym urządzeniom – silniki spalinowe lifan. W 1903 r. bracia Wright po raz pierwszy wznieśli się w przestworza przy pomocy samolotu napędzanego silnikiem spalinowym. Od tego momentu historia transportu znacznie przyśpiesza, wynalezienie silnika spalinowego pozwoliło na konstruowanie coraz bardziej zaawansowanych samochodów, motocykli, autobusów, aż wreszcie samolotów i rakiet kosmicznych.