Wszystko o inwentaryzacji

Inwentaryzacja to oczywiście nic innego, jak wszelakie czynności rachunkowe, które zmierzają do utworzenia szczegółowego spisu z natury składników majątkowych i źródeł ich pochodzenia na dany dzień. Zazwyczaj jest wykonywana pod koniec danego roku kalendarzowego lub na jego początku. Wyróżniamy jeszcze inne metody inwentaryzacji, których głównym celem jest uzgadnianie sald bądź weryfikacja ksiąg z dokumentami. Inwentaryzacje obecnie są zadaniem, do którego trzeba przywiązać dużą wagę. Wykonująca takie czynności firma inwentaryzacyjna, które są związane ze spisem powinna wykazywać się ogromną efektywnością, rzetelnością co do sporządzania danych, a pod uwagę powinna wziąć także redukcję kosztów dla swojego zleceniodawcy.

To wszystko sprawia, że inwentaryzacja jest w dzisiejszych czasach bardzo konkurencyjnym zajęciem. Na rynku jest wiele firm oferujących takie właśnie usługi. Jest to dobra wiadomość dla osób poszukujących dodatkowej pracy. Firma inwentaryzacyjna często ogłasza nabór pracowników na konkretne zlecenia inwentaryzacyjne. Pracownik chcący podjąć się takiej pracy, nie musi posiadać doświadczenia z tej branży. Obecnie do celów inwentaryzacyjnych często korzysta się z czytników kodów kreskowych, drukarek etykiet a nawet kolektorów danych, a samo wdrożenie i zaaklimatyzowanie się nowego pracownika nie trwa długo.

Warto wspomnieć, że tak na prawdę ogólny sposób przeprowadzenia inwentaryzacji nie jest regulowanymi żadnymi ustawami. Z tego względu każde przedsiębiorstwo ma wybór, z jakiej metody będą korzystać. Zwieńczeniem udanego procesu jest osiągnięcie zgodnej ilości ukazanej w ewidencji księgowej a stanem rzeczywistym.

W tym wszystkim możemy wspomnieć jeszcze o kolejnym rodzaju inwentaryzacji, co nazywamy jako inwentaryzacja powykonawca. Jest to szereg czynności technicznych, na bazie których sporządzane są dokumenty i bazy danych, które dotyczą usytuowania poziomego oraz pionowego obiektów budowlanych. Bez wykonania wcześniej wspomniane inwentaryzacji powykonawczej, inwestor nie będzie mógł dokonać zgłoszenia o zakończeniu budowy, ani złożyć wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Nie trudno wywnioskować, że geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza jest niezbędna w tej sytuacji. Kara grzywny, która może spotkać inwestora w przypadku nie wykonania takich czynności może wynosić nawet do 10 000 złotych.

Źródło: https://www.ben-sol.pl/